Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Ips cembrae (Heer)

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
8 Aralık 2017 Cuma                 

Ips cembrae (Heer) 1836 (Coleoptera: Curculionidae)


            


                           


Tanımı ve Biyolojisi: Ips cembrae’nin erginleri sarımsı tüylü, 4-6 mm boyunda siyahımsı kahverengindedir. Sağrısının her iki tarafında 4’erden 8 adet diş bulunur, ikinci dişin üçüncü dişe bağlandığı yer lop şeklinde şişkindir (kavisli), bu özelliği ile Ips typographus ve Ips amitinus(Eichhoff)’tan kolayca ayırt edilir. 3’uncü diş diğerlerine oranla büyük ve kalınlaşmıştır. Anten topuzu kavislidir. Ağaca ilk önce erkek böcek giderek iki gün içinde bir çiftleşme odası açar, erkek böcek dişilerle çiftleşmek için salgılar, Erkek, çiftleşme odasına gelen dişilerle çiftleşir, çiftleşen dişiler ana yol açarak açtıkları galerinin sağına ve soluna yumurta koyarlar. Erkek 2-7 adet dişi ile çiftleşebilir. Ancak genellikle 2-4 dişi ile olmak üzere, ortalama 3 dişi ile çiftleşir, ana yolları düzensizdir, ana ve larva yolları diri oduna dokunmaktadır. Ips cembrae uygun koşullarda iki generasyon yapar. Birinci uçuş Nisan ayının son haftası ile Mayıs ayında, ikinci uçma, Ağustos-Eylül aylarında olmaktadır. Ergin böcek genellikle 11-13 saatleri arasında, hava sıcaklığının 16 derecenin üstüne çıktığı saatlerde uçmaya başlamaktadır. Ips cembrae’nin Larva galerileri düzensiz ve kısadır. Larvalar diri oduna dokunur ve beslendikleri kambiyumda ve dokundukları diri oduna 1-2 mm girerek pupa olurlar,

Zararı : Ips cembrae, genellikle Pityogenes chalcographus (L.) ile birlikte ortaya çıkmaktadır.Ips cembrae birinci zararlı konumunda değildir, genellikle Ips typographus ile birlikte bulunur ve Ips typographus’un ve diğer kabuk böceklerinin zayıf düşürdüğü ağaçlara giderek, ağaçların ölümüne katkı sağlamaktadır. Ips cembrae tek başına ağaçları öldürme yeteneğinde değildir, dolayısıyla ikincil bir zararlıdır. Ips typographus ağacın orta ve alt kısımlarında zarar yaparken, Ips cembrae ağacın üst kısımlarına gitmektedir.

                  

Mücadelesi: Ips cembrae’nin popülasyonunu kontrol altına almak için feromon preparatları kullanılabilir, ayrıca bu yöntemle yoğunluk tespiti yapılabilir. Böceği doğal denge sınırında tutmak için kısa vadede tuzak ağaçları ile mücadele yapılabilir, uzun vadede ise biyolojik mücadelede etkili olabilecek biyolojik ajanlar ve predatörler kullanılabilir.

              

 
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster