Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Gürcistan Cumhuriyeti Kazbegi Milli Parkında Zarar Yapan Tortrix viridana (L.)

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
15 Mayıs 2018 SalıGürcistan Cumhuriyeti Kazbegi Milli Parkında Zarar Yapan 

 Tortrix viridana (L.) (Lepidoptera : Tortricidae)’nın Morfolojisi, 

Biyolojisi, Zararı ve Mücadelesi

Temel GÖKTÜRK1                Yaşar AKSU2
Medea S. BURJANADZE3       Archil SUPATASHVILI3

1Artvin Çoruh Üniversitesi, Orman Fakültesi, Orman Entomolojisi Artvin

2Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, Orman Zararlıları ile Şube Müdürlüğü, Artvin

3Gürcistan Cumhuriyeti Vasil Gulisashvili Forest Institute - Tiflis/ Gürcistan

temel.gokturk@gmail.com        y_aksu3@hotmail.com


Özet

           Kazbeği Milli Parkı Gürcistan Cumhuriyetinin önemli Milli Parklarından biridir. Tortrix viridana son yıllarda populasyon artışı yaparak, alandaki Huş (Betula pendula), Titrek Kavak (Populus tremula) ve Yabani Gül (Rosa canina) türlerine önemli ölçüde zarar vermektedir. Bu zararlı kelebek türü sadece ormanlara değil aynı zamanda halkın ekip biçtiği tarımsal alanlara da zarar vermektedir. T. viridana ile mücadele yapmak amacıyla2008 yılında, 64 hektarlık orman alanının helikopter  ile Bacillus thuringensis ile ilaçlaması yapılmıştır. Mücadelede,  kelebeğin zararını zarar seviyesinin altına indirmek hedeflenmiştir. Mikrobiyal mücadele sonucunda, zararlı larvalarının %82’sinin öldüğü, %18’inin ise ilaçtan etkilenmediği tespit edilmiştir. Araştırma alanında generasyonu bir yıllık olarak Tortrix viridana’nın uçma zamanının haziran sonu temmuzun ilk haftasına rastladığı, bu esnada yumurtalarını ikişer ikişer sürgünlere, yapraklara dal koltuklarına, dal çatlaklarına koyduğu ve yumurtalarının üzerlerini macuna benzer bir madde ile kapladığı gözlemlenmiştir. Huş ve Titrek kavaklarda beslenen larvaların, ilaçlama sonrası sayıları azalarak her dalda  3-4 adet kalmıştır. Yaprakların tamamının yenmediği ve larvaların dal ve yapraklardan aşağı doğru ölü olarak sarktıkları, sağ kalan larvaların ise beslenmedikleri tespit edilmiştir. 

            Anahtar sözcükler: Tortrix viridana, Bacillus thuringensis, Kazbegi-Gürcistan

Yayın yeri: Göktürk,T.;  Aksu,Y.;   Burjanadze,S,M.; Supatashvılı,A,;  Gürcistan Cumhuriyeti Kazbegi Milli Parkında zarar yapan Tortrix viridana (L.) (Lepidoptera : Tortricidae)’nın morfolojisi, biyolojisi, zararı ve mücadelesi.  Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi, Türkiye 1. Orman Entomolojisi ve Patolojisi Sempozyumu Bildiriler kitabı Kasım 2011 Sayfa 289-293 Antalya 
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster