Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Gürcistan Adjara Özerk Cumhuriyetinde Yapraklı Ağaçlarda Zarar Yapan Hypantria cunea

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
15 Mayıs 2018 SalıGürcistan Adjara Özerk Cumhuriyetinde Yapraklı Ağaçlarda Zarar
Yapan Hypantria cunea (Drury) (Lepidoptera:
Arctiidae)’nın Morfolojisi,
Biyolojisi, Zararı ve Mücadelesi


Temel GÖKTÜRK1   Yaşar AKSU2

1Artvin Çoruh Üniversitesi, Orman Fakültesi, Orman Entomolojisi, Artvin 

2Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, Orman Zararlıları ile Şube Müdürlüğü, Artvin

Özet

Hyphantria cunea (Amerikan Beyaz Kelebeği), Gürcistan Cumhuriyeti Adjara Özerk Cumhuriyeti Batum ilinde, 2003 yılından itibaren ormanlık ve tarım alanları ile meyve bahçelerinde ağaçlarında yoğun bir şekilde zarar yapmaktadır. Bölgede 2 generasyona sahip olan bu kelebek türünün, 1.generasyonu Mayıs sonu-Haziranın ilk haftasına, 2.generasyonu Ağustosun 2.ve 3.haftasına rastlamaktadır. Yapılan çalışmada Ceviz ağacı yapraklarında beslenen larvaların 1.generasyonu için gereken süre 47 gün olduğu belirlenmiştir. Zarar yaptığı alanlarda kelebek larvalarına karşı NeemAzal adlı organik ilaçlarla mücadele çalışmaları yürütülmüştür. Mücadele yapılan sahalarda, organik ilacın birinci generasyonun 2 ve 3’üncü gömlekteki larvalarına % 86 oranında, ikinci generasyonun 2 ve 3’üncü gömlekteki larvalarına %85 oranında etkili olduğu tespit edilmiştir.Yapılan çalışmalarda, organik ilacın birinci generasyonun 4 ve 5’inci gömlekteki larvalarına % 64.8 oranında,ikinci generasyonun 4 ve 5’inci gömlekteki larvalarına %67.1 oranında etkili olduğu tespit edilmiştir. Mücadele kapsamında atılan ilacın tırtıllara en fazla 2-3’uncu gömlekte etkili olduğu tespit edilmiştir. Formica rufa, Calasoma sycophanta alanda tespit edilen fakat yoğunluğu az olan larva predatörleridir. Meteorus versicolor larva, Chouioia cunea ise pupa parazitoidleri olarak alanda tespit edilmiştir.

Anahtar sözcükler: Hyphantria cunea, NeemAzal, Gürcistan-Adjara

Yayın yeri: Göktürk,T.;  Aksu,Y.;   Gürcistan Adjara Özerk Cumhuriyetinde yapraklı ağaçlarda zarar yapan Hypantria cunea (Drury) (Lepidoptera: Arctiidae)’nın morfolojisi, biyolojisi, zararı ve mücadelesi. Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi, Türkiye 1. Orman Entomolojisi ve Patolojisi Sempozyumu Bildiriler kitabı Kasım 2011 Sayfa 172-177 Antalya


 
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster