Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Sınır ötesi böcekler ve iklim değişikliklerinin böcekler üzerindeki etkisi

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
30 Haziran 2018 CumartesiSınır ötesi böcekler ve iklim değişikliklerinin böcekler üzerindeki etkisi


Temel Göktürk1                 yaşar aksu2

1Artvin Çoruh Üniversitesi, Orman Fakültesi, Orman Entomolojisi, Artvin

2Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, Orman Zararlıları ile Mücadele şube müdürlüğü, Artvin

Özet

 

Böcekler ormana zarar veren canlılar içerisinde en önemlilerinden biridir. Bu zararlılara karşı insanoğlu çok uzun yıllardır mücadele etmeye çalışmaktadır. Gürcistan ve Türkiye geçmişten günümüze dostane ilişkiler içerisindedir. Ips typographus ve Hypantria cunea iki ülke içinde zararlı böceklerdir. H.cunea’ya karşı organik insektisit NeemAzal T/S ve biyolojik insektisit Bio T-Pulus kullanılarak mücadele yapılmaya başlanmıştır. Ips typographus’a karşı da feromon tuzakları kullanılarak mücadele yapılmaya başlanmıştır. İklim değişimlerin her iki böcek popülasyonlarında da artışa neden olduğu görülmüştür. Her iki ülke arasındaki ortak çalışmalar gelecekte de devam edecektir.


Yayın yeri: Göktürk,T., Aksu,Y; Sınır ötesi ve iklim değişikliklerinin böcekler üzerindeki etkisi, Earth-Natural Dısasters And Forest İnternational Conference 20-22 April 2012, konferans bildirileri kitabi, sayfa 82-90 Batumi


 
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster