Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Hatıla Milli Parkında Tespit Edilen Lepidoptera Türleri

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
30 Haziran 2018 CumartesiHatıla Milli Parkında Tespit Edilen Lepidoptera Türleri


Temel GÖKTÜRK1                   Yaşar AKSU2

1Artvin Çoruh Üniversitesi, Orman Fakültesi, Artvin

2Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, Artvin

Özet 

          Hatıla Vadisi Milli park sahası, birçok Lepidoptera türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Hatıla Vadisi ladin ormanları, 2001-2009 yılları arasında çok ciddi kabuk böceği zararına uğramış ve bu alanda doğal dengenin bozulması nedeniyle, doğal türlerin yaşam alanlarında değişimler meydana gelmiştir. Bu değişimden bazı böcek türleri etkilenmesine rağmen, kelebek türlerinde etkilenme olmamıştır. Hatta kabuk böceği zararı nedeniyle açılan ladin sahalarına gelen otsu bitkiler ve yapraklı ağaçlar, kelebek türlerinin yaşam alanları haline gelmiştir. Yapılan gözlemlerde, Hatıla Vadisinde yaygın olarak görülen 57 kelebek türü tespit edilmiştir. Bu türler arasında en fazla oranda;  Pieris brassicae, Piersi napi, Vanessa atalanta, Argynnis paphia, Polyommatus forsteri, Polyommatus admetus, Vanessa cardui, Gonepteryx rhammi türlerine rastlanmaktadır.

Anahtar sözcükler: Hatila Milli Parkı, Lepidoptera, Artvin

Yayın yeri: Göktürk,T.; Aksu,Y.;  Hatıla Milli Parkında Tespit Edilen Lepidoptera Türleri. Bartin Üniversitesi Orman Fakültesi,  Türkiye II. Orman Entomolojisi ve Patolojisi Sempozyumu Bildiriler Kitabı Nisan 2014 Sayfa 607-610 Antalya

 

 

 
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster