Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Ips duplicatus

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
9 Aralık 2017 CumartesiIps duplicatus (Sahlberg) 1836 (Coleoptera: Curculionidae)


                                           

Tanımı ve Biyolojisi: Ips duplicatus (Sahlberg) 2,8-4,5 mm uzunluğunda, silindirik, koyu kahverengi parlak ve tüylüdür. Sağrısında 4’erden 8 diş bulunur, ikinci diş ile üçüncü diş arasında kavisli bir çıkıntı şeklinde şişkinlik ile birleşmiş vaziyette olup, 3’üncü diş genişlemiştir. Anten topuzu kavislidir. Yumurtaları beyazımsı gri ve ovaldir. Larvaların başları kahverenginde, beyaz ve 4-5,5 mm arasında ölçüldü. Ağaca ilk önce erkek ergin gelir ve 1-2 gün içinde çiftleşme odası açar. Erkek ergin dişi erginlerle çiftleşmek için feromon salgılar. bireylerinin (Erkek ve dişi fertlerin her biri) bir araya gelmeleri için salınan bir çeşit kimyasal maddedir. Erkek, çiftleşme odasına gelen dişilerle çiftleşir, çiftleşen dişiler ana yol açarak açtıkları galerinin sağına ve soluna yumurta koyarlar. Erkek 1-5 adet dişi olmak üzere genellikle 2-3 dişi ile çiftleşir. Larva ve ana yolları, diri odunun 1-2 mm’lik iç kısmına kadar ilerler. Her dişi ortalama 60 adet yumurta koyar, ). Ips duplicatus hava şartlarına bağlı olmak üzere yılda 1-2 döl vermektedir, birinci uçma zamanı Nisan sonu-Mayıs, ikinci uçma zamanı ise, Temmuz sonu-Ağustos aylarına rastlar.

                          

Zararı : Ips duplicatus genellikle Ips typographus ile birlikte aynı ağaçta bulunur, Ips typographus’un ağacı öldürmesine katkıda bulunur. Ips duplicatus ağacın üst kısımlarında bulunur. Ips duplicatus bir zararlı olarak fazla bir önemi yoktur, Ips duplicatus birincil ve ikincil bir zararlı konumunda değildir, Ips typographus’a da rakip olamaz, ama ona ağaçların öldürülmesinde katkıda bulunur.

Mücadelesi: Ips duplicatus’un popülasyon artışı yapmasını önlemek için temiz bir işletmecilik yapılmalı, Nisan ile Ekim ayı içerisinde sahadaki devrik ve böceğin üreyebileceği kalın dallar ile ağaçların, böcek uçmadan önce sahadan uzaklaştırılması gerekmektedir.


 
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster