Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Ağaçlandırma Sahalarında Pinus sylvestris’lerde Önemli Zararlar Yapan Acantholyda erythrocephala L. 1758 (Hymenoptera: Pamphiliidae)’nin biyolojisi, Zararı ve Mücadelesi

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
28 Nisan 2019 PazarAğaçlandırma Sahalarında Pinus sylvestris’lerde Önemli Zararlar Yapan Acantholyda erythrocephala L. 1758 (Hymenoptera: Pamphiliidae)’nin biyolojisi, Zararı ve Mücadelesi

Akın EMİN1    Yaşar AKSU2     Sinan ÜNALAN3   Adem S. HINIS1 

1Orman Genel Müdürlüğü, OZM Daire Başkanlığı-Ankara

2Orman Bölge Müdürlüğü-Artvin

y_aksu3@hotmail.com

3Orman İşletme Müdürlüğü-Erzincan

 

Özet

Acantholyda erythrocephala L. 1758, Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü, Erzincan Orman İşletme Müdürlüğü Sarıçam (Pinus sylvestris L.) ormanlarında münferit olarak, Erzincan İşletme Şefliği Sarıçam ağaçlandırma sahalarında yoğun olmak üzere, tüm şefliklere yayılmıştır. A.erythrocephala Türkiye için yeni bir zararlı türü olarak tespit edildi. Bu tür Erzincan İşletme Müdürlüğü Sarıçam ormanlarında, Acantholyda hieroglyphica (Christ, 1791), Evetria buoliana (Denis., Schiff., 1775), Neodiprion sertifer (Geoff., 1785), Tomicus piniperda (Linneaus, 1758) ve Tomicus minör (Hartig, 1834) ile birlikte zarar yaptığı tespit edildi. A.erythrocephala Türkiye’de ilk defa bu bölgede zarar seviyesi eşiğine yaklaştığı gözlendi. Bu tür Avrupa’da yerli olmasına rağmen, Kuzey Amerika’da istilacı tür olarak kabul edilmektedir. Yılda bir generasyon yapmaktadır. Başta Sarıçam ve Pinus nigra olmak üzere, Çam türlerinin tamamı ile beslenmektedir. Erginleri ortalama 14 mm boyundadır. Bu çalışmada Türkiye ve Dünyada yapılan çalışmalar ile böceğin biyolojisi hakkında bilgi verilmiştir. Dünya’da bu türü doğal denge sınırında tutan, parazitoit türlerle, Avrupa’da tespit edilen parazitoit türler ile ilgili çalışmalara da yer verilmiştir.

Anahtar kelimeler: Acantholyda erythrocephala, Neodiprion sertifer, Erzincan, Pinus sylvestris.

 

Yayın yeri: Emin, A.,    Aksu, Y.,     Ünalan, S.,   Hınıs, S, A. Ağaçlandırma Sahalarında Pinus sylvestris’lerde Önemli Zararlar Yapan Acantholyda erythrocephala L. 1758 (Hymenoptera: Pamphiliidae)’nin biyolojisi, Zararı ve Mücadelesi. Orman Mühendisleri Odası, Yeşil Dünya Dergisi, Yıl: 56 Sayı: 1-2-3 Ocak, Şubat, Mart 2019. Sayfa: 26-33 Ankara.


 
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster