Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Doğu Karadeniz Tarım ve Orman Alanlarına Yeni Giriş Yapan Zararlı Organizmalar

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
16 Mayıs 2019 PerşembeDoğu Karadeniz Tarım ve Orman Alanlarına Yeni Giriş Yapan Zararlı

Organizmalar


         Özet

        Doğu Karadeniz Tarım ve Orman alanlarına, Türkiye’nin batısından ve Kafkaslardan gelerek, Gürcistan Cumhuriyeti üzerinden, yeni giriş yapan zararlı organizmaların etkisi altına girmektedir. Batıdan gelen zararlı organizmalar, Artvin üzerinden Gürcistan’a ve Kafkaslardan gelenler de, Gürcistan üzerinden gelerek Artvin’e ve buradan da Türkiye’nin batısına doğru gitmektedir. Bu zararlı organizmalardan Halyomorpha halys, özellikle fındık olmak üzere 100’e yakın bitkide zarar yapmaktadır. H.halys Gürcistan, Kafkas ülkeleri, Amerika ve Avrupa’da, tarım alanlarında önemli zararlar yapmaktadır. Bu zararlıyı Ocak 2018’de Artvin’in ilçesi Kemalpaşa’da toplu halde kışlayan erginlerini tespit ettim. Gürcistan’dan Artvin’e yeni giriş yapan Aleurocanthus spiniferus, Turunçgillerde önemli ölçüde zarar yapmaktadır. A.spiniferus, narenciye yapraklarında ballı yapışkan siyah renkte küf mantarının oluşumuna neden olmakta ve bitkinin fotosentez yapmasını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu zararlı Asya, Afrika, Pasifik ve Avrupa’da zarar yapmaktadır. A. spiniferus, Ocak 2018’de Artvin’in ilçesi Kemalpaşa’da mandalina ağacında tespit ettim. Batıdaki fidanlıklardan park ve bahçelere süs bitkisi olarak dikmek için getirilen, Şimşir fidanları ile ve Gürcistan Şimşir ormanlarından giriş yapan, Cydalima perspectalis, Doğu Karadeniz şimşir ormanlarına yayılarak önemli ölçüde zarar yapmaktadır. Ayrıca bölgemize gelen Aonidiella citrina, Lepidosaphes beckii, Leptoglossus occidentalis ve Aspidiotus nerii’de tarım ve orman alanlarındaki bitkilere yerleşmeye çalıştıklarını tespit ettim.

Yayın yeri: Aksu, Y.; Doğu Karadeniz Tarım ve Orman Alanlarına Yeni Giriş Yapan Zararlı Organizmalar. Orman ve Av Dergisi, Yıl: 2019, Mart-Nisan, Sayı: 2 Cilt: 97, Sayfa: 41-47. Ankara.

 
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster