Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Dendrolimus pini

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
13 Şubat 2021 CumartesiSarıçam (Pinus sylvestris) Ağaçlandırma sahalarında Önemli Zararlar Yapan Dendrolimus pini’nin Biyolojisi, Zararı ve Yapılan Mücadele

 

Yaşar AKSU1           Metin KAYA2         Mukaddes KAYA2

 

1Orman Bölge Müdürlüğü-Artvin

2 Orman İşletme Müdürlüğü-Ardahan

y_aksu3@hotmail.com


Özet

Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü, Ardahan Orman İşletme Müdürlüğü, Ardahan İşletme Şefliği sınırları içindeki Hanak ilçesinde, 100 hektarlık alanda yoğun olmak üzere, İşletme Müdürlüğünün tüm şefliklerinde münferit olarak zarar yapmaktadır. Dendrolimus pini L. sahanın tamamına yakın bölümünde, Sarıçamlarda (Pinus sylvestris L.) ibrelerin büyük bir kısmını tükettiği tespit edildi. Zararlının Türkiye’de ilk defa bu bölgede epidemi yaparak, zarar seviyesinin üstüne çıktığı görüldü. D.pini Orta Asya ve Kuzey Afrika’ya özgü bir türdür ve başta Pinus sylvestris olmak üzere, Göknar, Sedir, Ardıç, Ladin ve Duglas Göknarı v.s ağaçlarda zarar yapmaktadır. D.pini genellikle yılda bir generasyon yapmakta ve ergin dişiler 150-300 adet yumurta koymaktadırlar. Erginlerin kanat açıklığı 52-90 mm arasındadır. D.pini yetişme muhiti dişinde dikilen bitkilerin önemli zararlılarından biridir. Bu çalışmada Türkiye ve Dünyada yapılan çalışmalar ile böceğin biyolojisi hakkında bilgi verilmiştir.

Anahtar kelimeler: Dendrolimus pini, Pinus sylvestris, Formica rufa, Ardahan


Yayın yeri: Aksu,Y.; Kaya, M.; Kaya, M.; Sarıçam (Pinus sylvestris) Ağaçlandırma sahalarında Önemli Zararlar Yapan Dendrolimus pini’nin Biyolojisi, Zararı ve Yapılan Mücadele. Orman ve Av Dergisi, Yıl: 2020, Kasım-Aralık, Sayı: 6 Cilt: 98, Sayfa: 16-22. Ankara.

 
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster