Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Halyomorpha halys (Stal, 1855)

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
2 Mart 2018 Cuma                                   

Halyomorpha halys (Stal, 1855) (Hemiptera: Pentatomidae):
                                                         

H. halys'ın erginleri 12-17 mm uzunluğundadır, abdomenin genişliği 7 ila 10 mm arasındadır,  kahverengimsi veya grimsi, benekli renktedir.

Zararlı yılda 1 generasyon verir, ancak, uygun şartlarda yılda 4-5 generasyon yapabilmektedir. Dişiler yumurtalarını sebze ve meyve yapraklarının alt yüzüne veya gövdeye 20-30 adetlik guruplar halinde, 50 ile 150 adet yumurta koyar. Generasyon sayısı arttıkça, yumurta sayısı da artmaktadır,  bir dişi yılda ortalama 400 adet yumurta koyabilir.

Başta Fındık olmak üzere, 100’e yakın bitkide zarar yapmaktadır. H.halys, Genellikle orman alanlarına yakın olan tarım arazilerinde zarar yapar.

Kışı korunaklı alanlarda, ağaç kovuklarında evlerde ve çatı altlarında ergin safhasında geçirirler. Nisan ayının son haftasından itibaren kışı geçirdikleri korunaklı alanları terk ederek, beslenme alanlarına yönelirler. Başta Fındık olmak üzere, bağ ve bahçelerde önemli ölçüde zarar yaparlar. Polifak zararlı bir türdür. Yetişkin erginler ve nimfler konukçunun yaprak ve meyvelerini emerek zarar yaparlar.

H. halys Artvin’de 2016 yılından itibaren yayılma aşamasındadır. 10.01.2018 günü Artvin vilayeti Kemalpaşa ilçesine bağlı sarp mevkiinde bir evin kilerinde toplu halde kışlamış erginlerini tespit ettim, bu zarlı Doğu Karadeniz’e yayılması halinde, Fındık üreticilerini olumsuz yönde etkileyecektir. 


 
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster