Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Leptoglossus occidentalis

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
3 Mart 2018 Cumartesi                        
Leptoglossus occidentalis (Heidemann,1910) (Heteroptera: Coreidae)


                                                            

              L.occidentalis Erginlerinin boyu 15-20 mm’dir, dişiler erkeklerden daha büyüktür. Erginler soluk kırmızımsı kahverengindedir. Vücudun orta kısmında ters V şeklinde bir bant ve üst kanatların üstünde kirli beyaz renkte zikzak şeklinde şekiller vardır. Erginler ve son gömleğe yakın nimfler, genellikle olgunlaşmamış conifer tohumlarıyla beslenirler, yumurtadan yeni çıkan nimfler taze ibreler ve sürgünle beslenirler. Nimfler kanatsız olup, 5 nimf dönemi geçirdikten sonra yaklaşık 5 hafta sonra erginleşirler. Erginlerin Artvin’de laboratuvar şartlarında en fazla 38 adet yumurta koyduğunu tespit edildi. Yumurtaları yaklaşık 2 mm uzunluğunda, ilk önce açık kahverengi daha sonra kırmızımsı kahverengine dönüşmektedir. Yumurtalar 10-15 gün içinde açılırlar. Generasyonu bir yıllıktır.

                                                          

Bu böceklerin ağız parçaları delici ve emici tiptedir, böcek beslenme hortumu yardımı ile kozalağın içindeki tohuma, tükürük enzimleri enjekte ederek çözer ve sıvıyı emerek beslenir.

            Bu zararlı özellikle Fıstık çamlarında ciddi ölçüde verim düşüklüğüne neden olmaktadır. Artvin’de Sarıçam (Pinus sylvestris) ve Fıstık çamı (Pinus pinea) tohumlarında zarar yaptığı tespit edildi. Kışı ergin döneminde, ağaçların çatlak kabukları arasında, doğal habitatların yanı sıra evlerin çatı altlarında korunaklı yerlerde geçirirler.

L. occidentalis’i Mayıs 2016 yılında, Artvin’de Sarıçam ibrelerine yumurta koyarken tespit edildi. 

            Artvin’de 2017 yılı itibariyle, Fıstık çamı ve Sarıçam kozalaklarında %15-20 civarında zararı vardır.
 
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster