Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Neodiprion sertifer

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
18 Mart 2018 PazarAğaçlandırma Sahalarında Pinus sylvestris’lerde Önemli Zararlar  Yapan Neodiprion sertifer (Geoff)   (Hymenoptera; Diprionidae)    Üzerine Yapılan Araştırma

Yaşar AKSU

Orman Bölge Müdürlüğü-Artvin

            ÖZET

        Bu çalışma ile Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, Sarıçam ağaçlandırma sahalarında yayılış gösteren, sarıçamlarda yaptığı zarar nedeniyle, ağaçlarda artım kaybına ve ağaçları zayıf düşürerek kabuk böceklerinin üreyebileceği ideal ortamlar haline getiren, Neodiprion sertifer’in yayılışı, morfolojisi, biyolojisi, zararı ve mücadele şekilleri ile parazitlerinin yoğunluklarını ortaya konulması amacıyla yapılmıştır.

        Ormanlarımıza zarar veren böcekler ormanlarımızın geleceğini tehdit etmek suretiyle, ekosistemin bozulmasına ve zararlı böcek türlerinin daha fazla popülasyon artışı yapmalarına neden olmaktadır. Böceklerde doğal denge sınırları içinde kalmaları halinde ekosistemin bir parçasını oluşturmaktadırlar. Ancak ekosistemi bozucu bir unsur olarak karşımıza çıkan zararlı türlere karşıda mutlaka mücadele yapmak gerekmektedir.

                                                                                                                                                    

         1990-2002 yılları arasında yapmış olduğun bu araştırmada, Neodiprion sertifer tırtıllarının boylarını ortalama 23,5 mm, iki yumurta arasındaki uzaklığı 0,81 mm, kozanın boyunu 9,86 mm, kozanın enini 4,3 mm, larvaların yumurtadan çıkışlarının 1110- 1332 saatleri arasında olduğunu, erginlerin kozadan 1045- 1320saatleri arasında çıktığını tespit ettim. Ayrıca  bir sürgünde ortalama 30,8 adet sağlam ibre ve 10,6 adet yumurtalı ibre, bir sürgünde orta gömlekte ortalama 76,6 adet, son gömlekte ise ortalama 42,8 adet tırtılı saydım.             

     Neodiprion sertifer ile beslenen ve bu zararlı türü ekosistem içerisinde doğal denge sınırında tutan,  Drino inconspicua (Meig),  Diplostichus janithrix,  Exenterus amictorius (Panz) ve Lophyroplectus luteator (Thundb) adlı parazitoitlerinde sahadaki etkinlikleri ve popülasyon artışlarını da araştırdım. Parazitlerin sahada 1999 yılında  %51 yoğunluğa, 2000 yılında %53’e, 2001 yılında %64 yoğunluğa çıktığını tespit ettim.

Yayın yeri: Aksu,Y.; Ağaçlandırma Sahalarında Pinus sylvestris’lerde Önemli Zararlar Yapan Neodiprion sertifer (Geoff) (Hymenoptera; Diprionidae) Üzerine Yapılan Araştırma, Orman Mühendisleri Dergisi 2010 yıl: 47, sayı: 1-2-3 Ocak-Şubat-Mart, Sayfa: 26-34.


 
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster