Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Rhizophagus grandis Gyll

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
19 Nisan 2018 PerşembeRhizophagus grandis Gyll.'in Araziye Yerleştirilmesi ve Kontrolü

Şevket ALKANx                   Yaşar AKSUx            

xOrman Bölge Müdürlüğü, Artvin

Özet

           Laboratuar şartlarında üretilen R.grandis’ler ergin ve lar­va halinde böcekli sahalara verilmek yoluyla üreme ve çoğalmaları, dolayısıyla yayılmaları sağlanmış; bu yolla yapılan mücadele sonu­cu ileriki yıllarda bütün D.micans’lı sahalarda R.grandis’in ya­yılmasıyla "Biyolojik Denge,,’nın kurulması amaçlanmıştır.
          R.grandis, D.micans'in fazla tahribat yaptığı ocaklara veril­mekte ve bu ocaklarda üreyen böcek çevre ormanlara yayılmakta­dır.
       Yılda 100 000 - 300 000 R.grandis üretip D.micans’lı saha­lara vermekle; R.grandis ile yapılan "Biyolojik Mücadele,,’de 5-10 yıl içinde başarı sağlanarak, ladinlerimizi tek tek kurutmaya devam eden D.micans'in zararlı etkisinden kurtarmış ve bozulan "Biyolojik Denge,,'nın tekrar kurulması sağlanmış olacaktır.

         Yayın yeri: Alkan,Ş.; Aksu,Y.; Rhizophagus grandis Gyll’in araziye yerleştirilmesi ve kontrolü Orman Böcek ve hastalıklarıyla Biyolojik Mücadele semineri, Orman Genel Müdürlüğü, Orman koruma ve yangınla mücadele Dairesi Başkanlığı, Tebliğler yıl 1988 yayın no:670, seri no:27 Ankara 1988, sayfa 139-143

 
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster