Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Rhizophagus grandis GyLL

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
19 Nisan 2018 PerşembeRhizophagus grandis GyLL. (Coleoptera;Rhizophagidae)’in
Üretilmesinde Yeni bir Metodun Uygulanması
Üzerine Araştırmalar

Şevket ALKANx                                            Yaşar AKSUxx

xOrman Bölge Müdürlüğü- Koruma Şube Müdürlüğü- Artvin
xx
Orman Bölge Müdürlüğü- Mücadele Heyet Başkanlığı- Artvin

Özet

Ladin ormanlarımızın yaklaşık 140.000 hektarında önemli zararlar yapan D.micans’a karşı, yırtıcı olan R.grandis 1984 yılından bu güne kadar daimi ve geçici üretim laboratuarlarında 300.000 adet üretilmiş ve zararlının bulunduğu ormanlara verilerek yaklaşık 50.000 hektarlık sahaya yerleşmesi sağlanmıştır.
              Yırtıcı böcek üretiminde D.micans ergininden üretim çalışmalarına ağırlık verilmekle birlikte genellikle geçici üretim laboratuarlarında olmak üzere larva temin edildiğinde, larvadan üretim yapılmakta, tüp ve kutularda üretim çalışmalarına, denme mahiyetinde devam edilmektedir.

             Kütüklere  D.micans ergini vermek yoluyla yapılan üretimde zaman uzamasına karşılık daha fazla verim alınması, ekonomik ve doğal ortama uygun olması nedeniyle tercih edilebilir bir metot'tur.

Yayın yeri: Alkan,Ş.; Aksu,Y.; Rhizophagus grandis Gyll. (Coleoptera; Rhizophagidae)’in üretilmesinde yeni bir metot’un uygulanması üzerine araştırmalar. Tübitak. Türkiye 2. Biyolojik mücadele kongresi bildirileri, Eylül 1990, sayfa 173-179 Ankara

 
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster