Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Thanasimus formicarius

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
20 Nisan 2018 CumaThanasimus formicarius (Coleoptera: Cleridae)’un Laboratuvar
Şartlarında Üretimi ve Biyolojik Mücadele Uygulamalarında

Kullanılması Olanakları Üzerine Araştırmalar

Mustafa Meydan1          Temel Göktürk2        Yaşar Aksu1


1Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, 08000 Artvin y_aksu3@hotmail.com
2
Kafkas Üniversitesi Artvin Orman Fakültesi, 08000 Artvin

Özet

Doğu Karadeniz Ladin Ormanlarına 1980’li yıllarda gelerek kitle üremesi yapan Ips typographus, bugün tüm ladin ormanlarımıza yayılarak doğal yayılış alanını tamamlayıp, kitle üremesi yaptığı sahalarda Picea orientalis’lerin geleceğini tehlike altına sokmuştur. Avrupa’da olduğu gibi, bizde de en tehlikeli kabuk böceği türüdür. Bu böceğe karşı biyoteknik ve mekanik mücadele çalışmalarının yanı sıra biyolojik mücadelede kullanılacak türlerin araştırılarak laboratuvar şartlarında üretilmesi gerekmektedir. Bu böceğin ergin, yumurta, larva ve pupalarını yiyerek beslenen T.formicarius’un laboratuar şartlarında üretilmesi için üç metot uygulanmıştır. Birinci metotta ormandan getirilen 22cm çapında ve 45cm boyundaki yaş ladin takozlarına Ips typographus erginleri verilerek kafeslere konulmuştur. Yapılan üretimde her kütükten ortalama 14 adet T.formicarius ergini elde edilmiştir. Bu metod kafes içinde gerçekleştiği için oldukça zor ve ekonomik bulunmamıştır. Kütüklere Dendroctonus micans’in ergin ve larvalarının verilerek yapılan üretim şeklinde ise, kutu metodu ile üretilen T.formicarius larvaları bu kütüklere larva safhasında verilerek yapılan üretimden, her kütükten ortalama 13 adet ergin elde edilmiştir. En ekonomik üretim şekli ise kutu ve tüpte yapılan üretim şekli olarak tespit edilmiştir. Kutu metodu ile üretilen larvalar, her tüpe bir adet T.formicarius larvası verilerek son gömleğe gelinceye kadar D.micans larvası ile beslenip, son gömlek larvalar vişne çürüğü veya eflatun rengine geldiklerinde tüplerden çıkarılarak içinde hafif nemlendirilmiş ladin talaşı ve yaş ladin kabuğu bulunan kaplara konularak erginleşmeleri sağlanmıştır. 

                Anahtar sözcükler: Thanasimus formicarius, Ips typographus

Yayın yeri: Meydan,M.; Göktürk,T.; Aksu,Y.; Thanasimus formicarius (Coleoptera: Cleridae)’un Laboratuvar şartlarında üretimi ve Biyolojik Mücadele uygulamalarında kullanılması olanakları üzerine araştırmalar, Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi, Ladin Sempozyumu, Bildiriler kitabı 1. Cilt, Sayfa:206-213 Ekim 2005 Trabzon

 
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster