Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Rhizophagus depressus

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
20 Nisan 2018 CumaRhizophagus depressus (Rhizophagidae: Coleoptera)’un Laboratuvar Şartlarında
Üretimi ve Biyolojik Mücadele Uygulamalarında Kullanılması
Olanakları Üzerine Araştırmalar

Mustafa Meydan1          Temel Göktürk2        Yaşar Aksu1

1Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, 08000 Artvin y_aksu3@hotmail.com
2
Kafkas Üniversitesi Artvin Orman Fakültesi, 08000 Artvin

Özet

           Doğu Karadeniz ladin ormanlarında zaman zaman kitle üremesi yaparak önemli ekonomik kayıplara neden olan Ips sexdentatus’a karşı, Rhizophagus depressus’un laboratuar şartlarında üretilmesinde iki farklı metot uygulanmıştır. Dendroctonus micans larva ve erginlerinin verildiği kütüklere R.depressus erginlerinin verilerek yapılan üretim yönteminde kuma inen yırtıcı larvalarının Beauveria bassiana hastalık etmenine maruz kalmaları sonucu önemli bir kısmının öldüğü görülmüştür. R.depressus kutu metodu ile larva safhasına kadar üretilmiş ve larvalar 3-4’üncü devreden sonra D.micans’in larvalarının ve erginlerinin verildiği yaş ladin kütüklerine, her kütüğe ortalama 9-76 adet R.depressus’un larvaları verilerek leğen içindeki nemli kuma konuldu ve larvaların kütükte son gömleğe kadar beslenmeleri sağlandı, son gömleğe gelen larvalar pupa olmak için kütüğün altındaki nemli kuma indikleri gözlenmiştir. Pupa olan son gömlek larvalar ortalama 59-67 gün içinde erginleştiler. Yirmi kütük kullanılarak yapılan bu yöntem sonucu kütüklere konan larvaların %80’ninin erginleştiği gözlenmiştir. Bu süre içinde kum, haftada 2 nemlendirildi. Erginler kumdan seçilerek I.sexdentatus’un zarar yaptığı sahalara verilmiştir.
                Anahtar sözcükler:
Rhizophagus depressus, Ips sexdentatus

            Yayın yeri: Meydan,M.; Göktürk,T.; Aksu,Y.; Rhizophagus depressus (Rhizophagidae: Coleoptera)’un Laboratuar şartlarında üretimi ve Biyolojik Mücadele uygulamalarında kullanılması olanakları üzerine araştırmalar, Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi, Ladin Sempozyumu, Bildiriler kitabı 1. Cilt, Sayfa: 214-221 Ekim 2005 Trabzon

 
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster