Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Ips typographus

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
20 Nisan 2018 CumaIps typographus (L) (Coleoptera: Scolytidae) Mücadelesinde

Ipsowit, Ipstyp ve Typosan Feromon Preparatları Etki

Oranlarının Karşılaştırılması

                                                        Temel GÖKTÜRK            Erol AKKUZU

Kafkas Üniversitesi, Artvin Orman Fakültesi,  Artvin

 

Yaşar AKSU 

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü,  Artvin

 

Özet:


Bu çalışma kapsamında Ipsowit, Ipstyp, Typosan feromon preparatlarının Ips typographus (L.)’a karşı etki oranlarının araştırılması ve sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma için Artvin-Ardanuç-Karanlıkmeşe  saf ladin ormanlarında deneme alanı seçilmiştir. Çalışmada her bir preparat için onar adet olmak üzere toplam otuz adet feromon tuzağı kullanılmıştır. Tuzaklar ormana Mayıs-2003’ün üçüncü haftası asılmış olup, 45 gün asılı olarak kalmıştır. Tuzaklara düşen böcekler bu süre zarfında toplam dört kez kontrol edilmiştir.

           Sonuç olarak, tuzakların asıldığı ilk haftalarda daha fazla zararlı yakalanmış, ilerleyen haftalarda ise bu sayı kademeli olarak düşmüştür. Ayrıca Ipstyp ile Typosan arasında önemli bir fark olmadığı, ancak bu iki preparatın da Ipsowit’ten çok daha etkili olduğu saptanmıştır. Dolayısıyla, I.typographus’a karşı Ipsowit yerine Ipstyp ve/veya Typosan preparatlarının kullanımının daha ekonomik ve daha etkili olacağı sonucuna varılmıştır.
           Anahtar Kelimeler: Ips typographus (L.), Ipsowit, Ipstyp, Typosan, feromon preparatları, Artvin


Yayın yeri: Göktürk,T.; Akkuzu,E.; Aksu,Y.; Ips typographus (L) (Col.: Scolytidae) Mücadelesinde Ipsowit, Ipstyp ve Typosan Feromon Preparatları etki oranlarının karşılaştırılması Kafkas Üniversitesi Artvin Orman Fakültesi Dergisi cilt:6, sayı: 1-2, yıl: 2005, sayfa 155-160

 
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster