Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Picea orientalis ve Pinus sylvestris

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
21 Nisan 2018 CumartesiPicea orientalis ve Pinus sylvestris Ormanlarında Zarar Yapan Ips sexdentatus
(Boerner) (Coleoptera : Scolytidea)’un Biyolojisi, Morfolojisi, Yayılışı, Zararı,
Yapılan Mücadele Çalışmaları ve Alınan Sonuçlar Üzerine Araştırmalar

M.Sinan ÖZKAYA*               Yaşar AKSU*           Berna Çelik GÖKTÜRK*

             *Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, 08000 Artvin. y_aksu3@hotmail.com

           Özet

Doğu Karadeniz’de binlerce ağacın ölümüne neden olan, 5,5-8 mm boyunda ve sağrısında on iki dişi olan Ips sexdentatus, yılda iki generasyon vermektedir. Zarar yaptığı sahalarda genellikle alan kuruması yaparak meşçerelerin geleceğini tehlikeye sokmaktadır. Bir dişinin 10-60 adet yumurta koyduğu Ips sexdentatus esas olarak sekonder zararlıdır. Üremek için hastalıklı ve zayıf ağaçları tercih eder. Fakat kolaylıkla çoğalarak primer hale geçebilir. Ips sexdentatus başta Çam türleri olmak üzere Doğu Karadeniz de Ladin ormanlarında zarar yapmaktadır. Bu kabuk böceği ile biyoteknik, mekanik ve laboratuar şartlarında Rhizophagus depressus üretilerek biyolojik mücadele yapılmaktadır. Sahalarımızın genelinde zarar seviyesinin altına indirilmiştir.

 Anahtar kelimeler: Ips sexdentatus, Rhizophagus depressus

Yayın yeri: Özkaya,M,S.; Aksu,Y.; Göktürk,Ç,B,; Picea orientalis ve Pinus sylvestris Ormanlarında Zarar Yapan  Ips sexdentatus (Boerner), (Coleoptera: Scolytidea)’ın Biyolojisi, Morfolojisi, Yayılışı, Zararı,Yapılan Mücadele Çalışmaları ve Alınan Sonuçlar Üzerine Araştırmalar, Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi, III.Ulusal Karadeniz Ormancılık Kongresi, Bildiriler kitabı IV. Cilt, Sayfa: 1318-1326 Mayıs 2010 Artvin


 
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster