Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Kabuk Soyum Tekniklerinin

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
21 Nisan 2018 CumartesiKabuk Soyum Tekniklerinin

Kabuk Böcekleri Mücadelesindeki Rolü

                            Temel GÖKTÜRK1    Yaşar AKSU2     M.Sinan  ÖZKAYA2     Kemal ÇETİNER2

     1Artvin Çoruh Üniversitesi, Orman Fakültesi Artvin

     2Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Artvin.

  Özet

  Kabuk böcekleri ile mücadelede en etkin ve kullanılan yöntem olan mekanik mücadelede böcek bulunduran ve sağlığı bozulmuş ağaçların kesilerek alandan çıkarılması esastır. Bu şekilde yapılan mücadelede önemli bir hususta böcekli ağaçların kabuklarının uygun zamanda ve uygun şekilde soyulmasıdır. Böceğin biyolojik dönemi kabuk soyum tarihinin belirlenmesinde ve uygulanmasında oldukça önemlidir. Buda mücadelede kabuk soyumunun önemini daha da arttırmaktadır. Nacak ve balta kullanılarak geçmişten günümüze yapılan kabuk soyumu ile 2008 yılından beri kullanılan soyum makinesi kullanılarak yapılan kabuk soyumu tekniklerinin karşılaştırıldığı bu çalışmada soyum sonrası kabuk altında ve içinde bulunan böceklerin durumu incelenmiştir. Aynı zamanda kesilen ağaçlar çadırlar üzerinde her iki yöntemle de soyulmuş, kabuk kısımları laboratuara taşınarak incelenmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Nacak kullanılarak yapılan soyum sonrası kesilen ağaçtaki ergin böceklerin % 71.65 ’inin sağlam kaldığı oysa soyum makinesi ile soyum sonrası sağlam kalan ergin oranının % 16.16 olduğu belirlenmiştir.

Anahtar kelimeler: Ağaç kabukları, balta, soyum makinesi, kabuk böcekleri

Yayın yeri: Göktürk,T.; Özkaya,M,S.; Aksu,Y.; Çetiner,K.; Kabuk Soyum Tekniklerinin Kabuk Böcekleri Mücadelesindeki Rolü, Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi, III.Ulusal Karadeniz Ormancılık Kongresi, Bildiriler kitabı IV. Cilt, Sayfa: 1344-1349 Mayıs 2010 Artvin


 
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster