Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Yeniden Yakalama

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
21 Nisan 2018 CumartesiYeniden Yakalama Yöntemi Kullanılarak

Feromon Tuzaklarının Etkinliğinin Belirlenmesi


Temel GÖKTÜRK1    Medea BURJANADZE2    Yaşar AKSU3     Archil SUPATASHVİLİ2

         1Artvin Çoruh Universitesi Orman Fakültesi,08000 Artvin

         2Vasil Gulisashvili Forest Institute, 9, Mindeli, 0186 Tbilisi, Georgia

         3Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, OZM Şube Müdürlüğü Artvin

        Özet 

        Feromon tuzakları 1998 yılından beri Artvin ilinde Ips typographus’a karşı kullanılmaktadır. Bu yöntemle 1998-2008 yılları arasında asılan 110.488 adet feromon tuzağı ile 349.684.544 adet I.typographus ergini yakalanmıştır. Bu yöntemin etkinliği ve uygulanabilirliği günümüzde hala tartışılmaktadır. Dünyanın bir çok ülkesinde gözlem amacıyla kullanılan bu yöntem ülkemizde gözlemin yanı sıra mücadele amacıyla da kullanılmaktadır. Feromon tuzaklarının etkinliğini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışmada I.typographus zararının görüldüğü alanlardaki ağaçların kabuklarından nisan-mayıs aylarında ergin böcekler toplanmış ve laboratuara getirilmiştir. Deneme alanı olarak belirlenen alana, bir birlerine 40 m mesafede gelecek şekilde çember oluşturacak şekilde 8 hunili feromon tuzakları asılmış ve içlerine türe özgü dispenser (Ipstyp®) konulmuştur. Laboratuarda organik ve yıkanabilir saç boyaları ile boyanmış I.typographus erginleri bu çemberin orta kısmından salınmış ve bu tuzaklara düşen böcek sayılarına göre feromon tuzaklarının etkinliği belirlenmeye çalışılmıştır. Düşen böcekler değerlendirilip tuzakların yakalama oranının %25.87 olduğu tespit edilmiştir. 


       Anahtar kelimeler: Feromon tuzakları, Ips typographus   

       Yayın yeri: Göktürk,T.; Burjanadze,M.; Aksu,Y.;  Supatashvili,A.; Yeniden Yakalama Yöntemi Kullanılarak Feromon Tuzaklarının Etkinliğinin Belirlenmesi, Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi, III.Ulusal Karadeniz Ormancılık Kongresi, Bildiriler kitabı IV. Cilt, Sayfa: 1350-1359 Mayıs 2010 Artvin

 
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster