Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Kabuk Böceklerinin Feromon Tuzaklarına Yönelirken Renk

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
21 Nisan 2018 CumartesiKabuk Böceklerinin Feromon Tuzaklarına Yönelirken Renk ve Tuzak
Tipi Ayrımı Yapıp Yamadıklarının Tespiti Üzerine Araştırmalar

                  A.Köksal COŞKUN*                   Yaşar AKSU*

*Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, 08000 Artvin. y_aksu3@hotmail.com

           Özet

           1980’lı yıllarda Gürcistan ladin ormanlarından ülkemize giriş yapan Ips typographus’a karşı, 1998 yılından itibaren biyoteknik mücadele çalışmalarında çok değişik feromon preparatları ve feromon tuzakları kullanılmıştır. Bu çalışmada sahalara asılan değişik tip ve renkteki tuzaklara düşen ergin kabuk böceklerinin renk ayrımı yapıp yapmadıklarının tespiti amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Taşlıca Orman İşletme Şefliği 260 no’lu bölmede yapılan denemelerde, kabuk böceklerinin en fazla %15.1 oranında açık yeşili, en az ise %1.6 oranında gri rengini tercih ettikleri tespit edildi, ancak yapılan denemelerde kabuk böceğinin diğer renkler arasında çok büyük oranlarda renk ayrımı yapmadıkları tespit edildi. 

           Anahtar kelimeler : Ips typographus, Biyoteknik

Yayın yeri: Coşkun,A,K,; Aksu,Y.;  Kabuk Böceklerinin Feromon Tuzaklarına Yönelirken Renk ve Tuzak Tipi Ayrımı Yapıp Yapmadıklarının Tespiti Üzerine Araştırmalar, Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi, III.Ulusal Karadeniz Ormancılık Kongresi, Bildiriler kitabı IV. Cilt, Sayfa: 1392-1396 Mayıs 2010 Artvin


 
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster