Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Böceklerin Kolleksiyon Tekniklerinden Yeni bir Metod Polyester İçine Hapsetme

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
21 Nisan 2018 CumartesiBöceklerin Kolleksiyon Tekniklerinden Yeni bir Metod
Polyester İçine Hapsetme

Temel GÖKTÜRK1                    Yaşar AKSU2


1Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi, 08000 Artvin, temelg@hotmail.com
2
Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, Orman Zararlılarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü, Artvin

Özet

Zengin bir floristik zenginliğe sahip olan Artvin buna paralel olarak faunistik zenginlikte göstermektedir. Bu faunistik zenginlikler içerisinde böceklerin sayısı oldukça fazladır. Bu çalışmada Artvin ili sınırları içerisinde ormanlık alanlardan ve çayırlıklardan toplanan bazı böceklerin teşhir amaçlı polyester maddesi kullanılarak panosu yapılmaya çalışılmıştır. Ormanlık ve çayırlık alanlardan el, atrap, feromon tuzakları ve Japon şemsiyesi kullanılarak yakalanan böcekler içerisinde potasyum siyanür bulunan öldürme kavanozlarında öldürüldükten sonra laboratuar ortamına taşınmış. Düzgün bir şekilde bacakları, kanatları ve antenleri gerilerek 7-15 gün kurutulduktan sonra üzerleri ve içerilerindeki yağ ve sıvının giderilmesi amacıyla 20 ºC de 12 saat fırınlandıktan sonra cam kalıba alınarak polyester içine hapsedilerek panosu yapılmaya çalışılmıştır.

Gerek dekoratif gerekse bilimsel amaçlı kullanımı ile dikkate çeken bu panonun içerisindeki böceklerin normal koleksiyonlar gibi parçalanma, kırılma ve koleksiyon böcekleri tarafından yenilme durumu bulunmamaktadır. Bu şekilde hazırlanan panolar yardımıyla böcekler yüzyıllar boyu saklanabilecektir.

Anahtar kelimeler; Polyester kaplama, bilimsel materyal, böcek

Yayın yeri: Göktürk,T.; Aksu,Y.;  Böceklerin Koleksiyon Tekniklerinden Yeni Bir Metod Polyester İçine Hapsetme, Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi, III.Ulusal Karadeniz Ormancılık Kongresi, Bildiriler kitabı IV. Cilt, Sayfa: 1397-1402 Mayıs 2010 Artvin


 
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster