Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Dendroctonus micans (Kug) (Coleoptera

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
22 Nisan 2018 PazarDendroctonus micans (Kug) (Coleoptera:Scolytidea)’ın mücadelesinde
kullanılan Rhizophagus grandis (Gyll) (Coleoptera:Rhizophagidae)’ın kutu
metodu ile üretilmesi
 


Yaşar AKSU1            Cihangir DEDEAĞAOĞLU1       Berna ÇELİK GÖKTÜRK1

1Orman Bölge Müdürlüğü, Artvin, y_aksu3@hotmail.com

Özet 

1966 yılında Türkiye ladin ormanlarına giriş yapan Dendroctonus micans, Doğu Karadeniz ladin ormanlarının tamamına yayılmıştır. D.micans’a karşı 1985 yılından itibaren, Artvin orman bölge müdürlüğünde kurulan, yaklaşık 14 adet klimalı ve geçici üretim laboratuarında 3.692.925 adet Rhizophagus grandis, kütük metodu yöntemi ile üretilerek, 123.320 hektarlık alana verilerek, biyolojik mücadele yapıldı. Artvin ladin ormanlarında doğal denge sağlanmasına rağmen, Trabzon ladin ormanlarında henüz doğal denge sağlanamadı. Kütük metodu ile yapılan üretimde, maliyetin fazla olması ve daha fazla laboratuara ihtiyaç duyulması üzerine, birim alandan daha fazla verim alınması için, İngiltere ve Çin Halk Cumhuriyetinde uygulanan, kutu metodu yöntemi ile üretim yapılması için denemeler yapıldı, denemenin yapıldığı klimalı odanın sıcaklığı, ortalama 170C’ye nemi de ortalama %65 ayarlandı. Kutu metodu ile üretilen R.grandis larvalarından, kuma konulanların %91’inin erginleştiği görüldü. Üretimde kullanılan, D.micans larvaları ile R.grandis erginleri ormandan toplandı. Kutuda üreyen R.grandis larvalarına günlük, D.micans’ın son gömlek larvaları makas ile kesilerek verildi, ayrıca, maliyeti düşürmek için R.grandis larvalarına, laboratuar şarlarında karasinek larvası üretilerek beslenmede kullanıldı, R.grandis larva ve erginleri karasinek larvaları ile beslenmesinde bir sorun yaşanmadı.

Anahtar sözcükler: Dendroctonus micans, Rhizophagus grandis, kutu, karasinek

Yayın yeri: Aksu,Y,; Dedeağaoğlu, C,; Göktürk,Ç,B,; Dendroctonus micans (Kug) (Coleoptera:Scolytidea)’ın mücadelesinde kullanılan Rhizophagus grandis (Gyll) (Coleoptera:Rhizophagidae)’ın kutu metodu ile üretilmesi. Bartin Üniversitesi Orman Fakültesi,  Türkiye II. Orman Entomolojisi ve Patolojisi Sempozyumu Bildiriler Kitabı Nisan 2014 Sayfa 64-67 Antalya


 
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster