Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Coleosporium sp.(pas mantarının)

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
22 Nisan 2018 PazarPinus sylvestris ormanlarında hastalık yaratan Coleosporium sp.
(pas mantarının)
 biyolojisi, morfolojisi ve oluşturduğu ürün kaybı


Güven AKSU1     Yaşar AKSU2

   1Artvin Çoruh Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Artvin,  guven-aksu@hotmail.com
2Orman Bölge Müdürlüğü,Artvin                                           

Özet 

           Coleosporium sp. (çam iğne yaprak  kabarcık pası) (Uredinales, Coleosporiaceae) mantarı, Artvin’de, genellikle genç sarıçam ağaçlarında hastalık yaratmaktadır. Üst üste hastalık çıkan sahalarda zayıf düşmüş genç ağaçları öldürebilmektedir. Pinus sylvestris (sarıçam) iğne yapraklarında Nisan-Mayıs aylarında mantarın püknid’leri ve aecidium’ları(spor keseleri) görünmeye başlar, bunlar açık sarı renkte olup daha sonra koyulaşmaktadır. Çam iğne yaprak kabarcık pası hastalığının etmeni olan bu mantar, bütün hayat devresini, asıl konukçusu olan Pinus sylvestris iğne yaprakları ile ara Konukçusu olan Adenostyles alliariae adındaki bitki üzerinde geçirir. Uredo sporlar (yaz sporu) ve teleuto sporlar (kış sporu) kış soğuklarına dayanabilir. Bu mantar, kışı toprakta kalan bitki artıkları üzerinde de geçirebilir. Coleosporium sp.’nin etkilediği hastalıklı ve yere düşmüş iğne yapraklar ile ara konukçusu olan otsu bitkiler, toplanıp yakılmalı veya sahadan uzaklaştırılmalıdır.


           Anahtar sözcükler:Coleosporium sp. Adenostyles alliariae, pas mantarı

Yayın yeri: Aksu, G.; Aksu,Y.; Pinus sylvestris (L.) ormanlarında hastalık yaratan Coleosporium sp. (pas mantarının) biyolojisi morfolojisi ve oluşturduğu ürün kaybı. Bartin Üniversitesi Orman Fakültesi,  Türkiye II. Orman Entomolojisi ve Patolojisi Sempozyumu Bildiriler Kitabı Nisan 2014 Sayfa 684-686 Antalya

  
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster