Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Ekolojik Dengenin Korunmasında Biyolojik Ajanların Önemi

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
22 Nisan 2018 PazarEkolojik Dengenin Korunmasında Biyolojik Ajanların Önemi

Yaşar Aksu1    Cihangir Dedeağaoğlu1          Berna Çelik Göktürk1

1Orman Bölge Müdürlüğü, Artvin.y_aksu3@hotmail.com

Ekolojik dengenin bozulmasına en fazla yabancı böcek türlerinin ve hastalıkların ormanlara giriş yapması ve sahalarda hiçbir engelle karşılaşmamaları, türü doğal denge sınırında tutacak olan biyolojik ajanların azlığı veya hiç olmayışı, bu zararlı türlerin popülasyon artışı yaparak, ekolojik dengenin bozulmasına ve geriye dönüşü olmayan yaralar açılmasına ve önemli ölçüde ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bu yabancı türlerin doğal denge sınırına inmesi için geldikleri sahalarda bulunan biyolojik ajanların, onun peşinden gelerek sahalarda dengesiz bir şekilde artış yapan zararlı türü, kontrol altına alabilmesi için, uzun yılların geçmesi gerekmektedir. Bu zararlı türlerin kontrol altına alınabilmesi için biyolojik ajanlarının laboratuar şartlarında yeteri kadar üretilmesi ve sahalara verilmesi ile ekolojik dengenin sağlanması gerekir. 1985-2012 yılları arasında, Dendroctonus micans’in biyolojik kontrolü için laboratuar şartlarında 3.650.175 adet Rhizophagus grandis üretilerek böceğin zarar yaptığı sahalara verilerek ekolojik denge sağlandı.

Saf ve tek tabakalı ormanlar her zaman zarlı türlerin istilasına uğramakta ve sahaların büyük bir bölümünün ani ölümü sonucu, ekolojik dengenin tamamen bozulmasına ve yok olmasına neden olmaktadır. Ormanların kendilerini yenilemeleri için sahalar içinde açıklıkların oluşması ile bu alanlarda yeni bitki türlerinin ve canlıların gelerek yerleşmesi biyolojik çeşitliliğin artmasına neden olacaktır. Canlılar yaşayabilecekleri ve uyum sağlayabilecekleri ortamlarda nesillerini sürdürebilirler. Yeni gençliklerin gelmesi için orman içi açıklıkların oluşması şarttır. Buda böceklerin sayesinde olmaktadır. Böcekler her zaman zararlı canlılar değildirler. Ekolojik denge içinde kaldıkları süre içinde, çevrenin gelişmesine yardımcı olurlar. Böcekler orman içi açıklıkların oluşmasında, hem kendi türlerinin devamını sağlarlar, hem de çok değişik türlerin gelerek bu orman içi açıklıklara yerleşmesinin yolunu açarlar. Ips sexdentatus, Artvin Orman Bölge Müdürlüğü ladin Ormanlarında, 5-10-20-40-100’lü guruplar halinde zarar yaparak, meşçerelerin kapalılığının kırılmasına neden olmaktadır. Bu böceğe karşı laboratuar şartlarında 2007-2012 yılları arasında 34.430 adet Rhizophagus depressus üretilerek sahalara verilerek doğal denge sağlandı. Ekolojik dengenin korunabilmesi için doğadaki tüm canlı ve cansız varlıkların bir bütün olarak ele alınması gerekir.


 

Anahtar Kelimeler: D. micans, R. grandis, Ips sexdentatus, R. depressus, Ekoloji.

Yayın yeri: Aksu, Y.; Dedeağaoğlu, C.; Göktürk, Ç, B.; Ekolojik Dengenin Korunmasında Biyolojik Ajanların Önemi. Ekoloji 2013 Sempozyumu, 2-4 Mayıs 2013 Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi. Bildiri Özetleri Kitabı, sayfa 200 Tekirdağ

 
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster