Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Thanasimus formicarius (L.)

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
22 Nisan 2018 PazarThanasimus formicarius (L.) (Coleoptera: Cleridae)’un

Biyolojisi, Morfolojisi, Laboratuar Şartlarında

Üretilmesi ve Böcekli Sahalara Verilmesi

Yaşar AKSU1

1Orman Bölge Müdürlüğü 08000 - Artvin

E-mail: y_aksu3@hotmail.com


        Özet

       1980’lı yıllarda Dendroctonus micans’in yayılış alanlarını takip ederek, Gürcistan Cumhuriyeti ladin ormanlarından, Ülkemize giriş yapan Ips typographus, ladin ormanlarımızın tamamına yayılarak, 1998 yılından itibaren popülasyon artışı yaptığı sahalarda, meşçere ölümlerine neden olmuştur. Yapılan Biyolojik, Mekanik ve Biyoteknik mücadele çalışmaları sonucunda, sahaların genelinde doğal denge sağlandı. Sahalara asılan feromon tuzaklarına en fazla %42.2 oranında Thanasimus formicarius ergini düştüğü tespit edildi. Ips typographus’un ergin, yumurta, larva ve pupalarını yiyerek beslenen T.formicarius’un laboratuar şartlarında üretilmesi ve biyolojik mücadelede kullanılması için 1986-2010 yılları arasında 37.176 adet üretilerek, biyolojik mücadeleye devam edilmektedir.

        Thanasimus formicarius, Doğu Karadeniz Bölgesinde yılda bir generasyon vermektedir. T.formicarius polifak bir predatör böcek olması nedeniyle, doğada besin bulma güçlüğü yaşamamaktadır. T.formicarius, Ips typographus’u doğal denge sınırında tutabilecek önemli bir avcı böcek türüdür.

         Anahtar sözcükler: Dendroctonus micansIps typographusThanasimus formicarius

 

        Yayın yeri: Aksu,Y.; Thanasimus formicarius (L.) (Coleoptera: Cleridae)’un Biyolojisi, Morfolojisi, laboratuar şartlarında Üretilmesi ve böcekli sahalara verilmesi. Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi, Türkiye 1. Orman Entomolojisi ve Patolojisi Sempozyumu Bildiriler kitabı Kasım 2011 Sayfa 86-91 Antalya

  
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster