Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Temnochila caerulea (Olivier)

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
22 Nisan 2018 PazarTemnochila caerulea (Olivier) (Trogositidae: Coleoptera)’nın 

 ve  Clerus mutillarius (Fabricius) (Coleoptera: Cleridae)’nın 

Biyolojisi, Morfolojisi ve Biyolojik Mücadeledeki önemi


Yaşar AKSU1                           Yusuf BAYIR2


 1Orman Bölge Müdürlüğü 08000 - Artvin  E-mail: y_aksu3@hotmail.com

                                   2Orman Bölge Müdürlüğü 33000 -  Mersin

             Özet

         Temnochila caerulea kabuk böceklerinin galerilerinde onların ergin, pupa ve larvaları ile beslenen önemli bir predatör böcektir. Kabuk böceklerinin bulunduğu ormanlarda yaşamaktadır. Temnochila caerulea erginleri 11-18 mm boyunda metalik mavi veya ender olarak yeşil renkli predatör böceklerdir. Kanat örtüleri nokta şeritli ve kaba yapılıdır. Clerus mutillarius 9-12 mm boyundadır ve silindiriktir. Bir yıllık bir generasyonu vardır. Bu iki tür predatör böcek Thanasimus formicarius’un üretildiği metot ile üretilmektedir.

Bir Temnochila caerulea larvası olgun hale gelinceye kadar Dendroctonus micans’in  620 adet larvası ile beslenmektedir. Temnochila caerulea bütün kabuk böceklerinin larvaları ve erginleri ile beslenmektedir. Clerus mutillarius erginleri kabuk böceklerinin erginleri ile larvaları kabuk böceklerinin larvaları ile beslenmektedir.

  

Anahtar sözcükler: Dendroctonus micans, Temnochila caerulea, Clerus mutillarius


Yayın yeri: Aksu,Y.; Bayır,Y.; Temnochila caerulea (Olivier) (Trogositidae: Coleoptera)’nın ve  Clerus mutillarius (Fabricius) (Coleoptera: Cleridae)’nın Biyolojisi, Morfolojisi ve Biyolojik Mücadeledeki önemi. Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi, Türkiye 1. Orman Entomolojisi ve Patolojisi Sempozyumu Bildiriler kitabı Kasım 2011 Sayfa 295-297 Antalya 
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster