Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Picea orientalis’lerde Zarar Yapan Pristiphora abietina

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
22 Nisan 2018 PazarPicea orientalis’lerde Zarar Yapan Pristiphora abietina 

(Chrıst) (Hymenoptera : Tenthredinidae)’nin  Zararı 

ve Yapılan Mücadele Çalışmaları

 

       Yaşar AKSU1                  Berna ÇELİK GÖKTÜRK1  

                                                    Levent MORKAN2                      Erol SUBAŞI2


1Orman Bölge Müdürlüğü 08000 - Artvin

E-mail: y_aksu3@hotmail.com

2Orman İşletme Müdürlüğü 08700 - Şavşat


  Özet

             Artvin Orman Bölge Müdürlüğü ladin ormanları, son yıllarda bir taraftan Oligonychus ununguis adlı ladin örücü akarının ve son olarak da Pristiphora abietina’nın zararı ile karşı karşıya kalmıştır. Pristiphora abietina 1.000 hektarlık ladin ormanlarında yoğun olmak üzere yaklaşık 16.582 hektarda münferit olarak zarar yapmaktadır. 15 Ha’lık saha P.abietina’ya karşı, 12.05.2008 Tarihinde Bacillus thuringiensis variety kurstaki bazında hazırlanmış bakteriyal ilaçla ilaçlandı. İlaçlama sonunda sahadaki P.abietina larvalarının %84’ünün öldüğü tespit edildi.

2008 yılında sahanın muhtelif yerlerinden alınan larvalar, laboratuar şartlarında son gömleğe kadar beslendikten sonra, pupa safhasına yatmaları sağlandı. Sahadaki parazit oranının %24 yoğunlukta olduğu tespit edildi. 2010 yılında ise sahadaki parazit oranının %26’ya çıktığı tespit edildi. Ayrıca sahaya deneme amaçlı Formica rufa (Kırmızı Orman Karıncası) ve Formica Sp. nakilleri yapılmaktadır. Formica Sp gurubu karıncaların P.abietina’yı %50 oranında kontrol altında tuttukları bilinmektedir.

Anahtar sözcükler: Oligonychus ununguis, Bacillus thuringiensis,  Pristiphora abietina, Formica rufa

Yayın yeri: Aksu,Y.;  Göktürk, Ç,B.;  Morkan, L.; Subaşı,E.; Picea orientalis’lerde zarar yapan Pristiphora abietina (Chrıst) (Hymenoptera : Tenthredinidae)’nin  zararı ve yapılan mücadele çalışmaları. Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi, Türkiye 1. Orman Entomolojisi ve Patolojisi Sempozyumu Bildiriler kitabı Kasım 2011 Sayfa 298-300 Antalya 
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster