Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Lymantaria dispar (L.) (Lepidoptera:Lymantriidae) Larvalarının

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
23 Nisan 2018 PazartesiLymantaria dispar (L.) (Lepidoptera:Lymantriidae) Larvalarının
Kontrolü için Çeşitli Böceklerden izole Edilen Beauveria bassiana

Suşlarının Değerlendirilmesi

Nurcan Albayrak İSKENDER1      Serkan ÖRTÜCÜ2      Yaşar AKSU3

1Artvin Çoruh Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü, Artvin
2Erzurum Teknik Üniversitesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, Erzurum
3
Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, Artvin
e-posta:
nurcaniskender25@hotmail.com

       Bu çalışmanın amacı laboratuvar koşullarında Lymantaria dispar larvasına karşı Beauveria bassiana’nın patojenitesini belirlemektir. Entomopatojenik fungus PaF04, PaF09 ve PaF76 ladin küçük yaprak arısı larvasından; YB1 yaprak bitinden ve ATA076 ise iki noktalı kırmızı örümcekten daha önceki çalışmalarda izole edilmiştir. Uygulamalar, larvaları konidi süspansiyonuna (1X107) 30 saniye boyunca daldırılarak gerçekleştirilmiştir. Tween 80 içeren distile suya larvaların daldırılması ile kontroller oluşturulmuştur. L. dispar larvaları plastik kaplar içine aktarılmış ve 23±2oC’de 12:12 saat fotoperyot ile %65±5 bağıl nemde (RH) inkübe edilmiştir. Ölüm oranları 14 gün boyunca günlük olarak kaydedilmiştir. B. bassiana izolatlarının neden olduğu ölüm oranları arasındaki fark uygulamadan sonra yedinci günde önemli (p <0.05) bulunmamıştır. Sonuç olarak, test edilen tüm fungus izolatlarından L. dispar larvalarına karşı en iyi patojenite sonuçları % 66.7 oranıyla PaF09 ve ATA076’dan elde edilmiştir.

            Anahtar kelimeler: Lymantaria dispar, Beauveria bassiana, Biyolojik kontrol


Yayın yeri: Albayrak, İskender, N.; Örtücü ,S.; Aksu, Y.; Lymantaria Dispar (L.) (Lepidoptera:Lymantriidae) Larvalarının Kontrolü İçin Çeşitli Böceklerden İzole Edilen Beauveria Bassiana Suşlarının Değerlendirilmesi 1.Ulusal Mikoloji Günleri, Erzurum Teknik Üniversitesi, 01-04 Eylül 2014 Sayfa: 78

 
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster