Kullanıcı Adı
   

    Şifre
   

   

   Şifremi Unuttum?

Sünger Örücüsü, Lymantria dispar L.

Yaşar AKSU tarafından yazıldı
23 Nisan 2018 PazartesiSünger Örücüsü, Lymantria dispar L. (Lepidoptera: Lymantriidae)’ın
Bakteriyal Florası Üzerine bir Çalışma

Nurcan Albayrak İskender1 , Yaşar Aksu2

1Artvin Çoruh Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü, Artvin

2Orman Bölge Müdürlüğü, Artvin

E-mail: nurcaniskender25@hotmail.com

Giriş: Sünger örücüsü, Lymantria dispar, yapraklı ve iğne yapraklı ağaçlarda en önemli yaprak zararlılarından biridir. Zararlının neden olduğu tekrarlayan yaprak kayıpları ağaçların büyük kısmında ölümlere neden olabilmektedir. L. dispar’ın Artvin ili Ardanuç ilçesindeki meşe sahalarında salgın yaptığı tespit edildi. Bu nedenle zararlının biyolojik kontrolünde kullanılmak üzere bakteriyal florası araştırıldı.
       Sonuç ve Tartışma:
Bakteriyal izolatlarımızla, L. dispar’ın bakteriyal florasına yeni katkılar sağlandığı düşünülmektedir. Ayrıca izolatların daha önceki çalışmalarda farklı böceklerden de izole edildiği tespit edilmiştir. Daha sonraki çalışmalarda bakteriyal izolatların zararlı üzerindeki insektisidal etkisi araştırılacaktır.

Anahtar Kelimeler: Lymantria dispar, zararlı, bakteriyal flora

Yayın yeri: Albayrak, İskender, N.; Aksu, Y.; Sünger örücüsü, Lymantria dispar L. (Lepidoptera: Lymantriidae)’ın Bakteriyal Florası Üzerine Bir Çalışma. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi 22. Ulusal Biyoloji Kongresi, bildiriler kitabi Haziran 2014 Sayfa 1462 Eskişehir.

 
 
 

  © Bu site Özgür Bilgisayar tarafından hazırlanmış olup,Yaşar AKSU tarafından yönetilmektedir ve tüm telif hakları saklıdır.
Özgür Bilgisayar Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. No:28/D Merkez ARTVİN 0466 212 2460 / 0544 733 9874   

for design isomaster