huseyi, Ips acuminatus

Ana Menü

Anahtar Fikirler

Ips acuminatus PDF Yazdır
Yaşar tarafından yazıldı   
   

 Ips acuminatus (Erkek)

 Ips acuminatus (Dişi)

 Ana ve larva yolları

                                                              Ips acuminatus (Gyll.)

(6 Dişli Kabuk Böceği)

 

         Tanımı ve Biyolojisi: Ergini 2,2-3,5 mm büyüklüğünde olup, kahverenginde ve sarımtırak gridir. Hafif meyilli olan sağrısının sağ ve solunda üçer adet olmak üzere altı tane diş vardır. Bunlardan üstteki ikisi küçük, büyük olan alttaki üçüncü diş ise dişilerde basit, erkeklerde ise iki uçludur.

Uçma zamanı Nisan sonu ve Mayıs ayına rastlar. Ana yolu bir çiftleşme odasından çıkan genlikle 3-5, nadiren daha fazla kollu yıldızımsı yoldur. Ortalama 20 cm uzunlukta olan bu yollar ağacın odun lifleri doğrultusundadır. Larva yolları seyrek, dalgalı ve 10-13 mm uzunluğundadır. Pupa diri odunda hazırlanan bir beşikte olur. Generasyonu bir yıllıktır.

Zararları: Genellikle ince kabuklu çam, ladin ve sedir ağaçlarını tercih eder. Yaşlı ağaçların tepe ve dallarında zarar yapmakla beraber gövdelerde de zararlı olabilir. Sekonder zararlıdır. Fakat kolaylıkla primer zararlı olabilir. Özellikle orman yangınlarından sonra kitle halinde üreme yapabilir.

         Mücadelesi: Ips acuminatus ile Biyoteknik ve Mekanik mücadele yapılır. Tuzak ağaçlarına gelen ergin böcekler, larva safhasında iken kabuk soyma makinesi veya orman dışındaki depolarda kabukları soyularak mekanik mücadele yapılır.  Ips acuminatus’un zarar yaptığı sahalara ergin böcekler uçmadan bir hafta önce feromon tuzakları asılarak biyoteknik mücadele yapılır.